|
|
Feed That Dragon
Recension - Mobil
(iPhone)
Många spelutvecklare har försök hänga på den trend med fysiska pusselspel som blev så populär i samband med att spelet Angry Birds släpptes. Senast i raden är Feed That Dragon.
I Feed That Dragon är det en drake som är riktigt hungrig, men drakens husse har problem då han inte är på samma ställe som draken. Det har emellertid lösts genom en katapult. Du slungar iväg hamburgare, munkar och andra klotformade maträtter genom att använda katapulten. Men, givetvis finns en massa hinder på vägen. Det finns exempelvis svarta hål som slukar maten, vattenfall där maten flyter iväg och portaler som flyttar maten till andra ställen på skärmen. Du måste utnyttja eller undvika dessa hinder genom att placera ut väggar och studsmattor som styr maten till den hungriga draken. Dessutom finns det tre stjärnor på varje nivå som är bra att samla på.
Feed That Dragon är ett pusselspel där man måste tänka och prova sig fram med olika lösningar. Vissa nivåer är mycket svåra, speciellt om man vill samla alla stjärnor. Spelet funkar bra och om du gillar pusselspel så får du garanterat en hel del utmaningar i Feed That Dragon.
Som med andra pusselspel är det naturligtvis lätt att fastna på en nivå, men man måste klara banorna allt eftersom man spelar dem eftersom nästa bana inte låses upp förrän man klarat banan. Det finns emellertid en fuskknapp som visar hur banan ska klaras av. Man måste dock betala extra för att kunna använda denna knapp. I dagsläget kostar fem lösningar 15 kronor och obegränsat antal sådana 55 kronor.
Draken som ska matas är extremt söt vilket bidrar till en skön stämning i spelet. Maten man skjuter iväg rör sig på ett naturtroget sätt vilket givetvis är en förutsättning för att ett spel av den här typen ska bli roligt att spela. Jag kan därför varmt rekommendera att ni laddar ner Feed That Dragon.
|
|
| |
|
| |
| Produktinfo |
 |
|
Plattform: |
iPhone |
|
Finns till: |
iPhone, iPod Touch, iPad |
| Utvecklare: |
BlitPop Games
|
| Utgivare: |
Miniclip
|
| Genre: |
Pussel |
| Ålder: |
Från 4 år |
| Spelare: |
1 |
| Länkar: |
Trailer (3:04 min)
|
|
|
|
| |
| Omdöme |
 |
 |
Gullig drake |
 |
Kluriga pussel |
 |
Utamanande |
 |
Det kostar pengar att använda fuskknappen |
 |
|
|
|
|