|
|
Conduit 2
Recension - Wii
Det finns inte speciellt många första persons skjutare till Wii. The Conduit var därför efterlängtat 2009 och nu är dess uppföljare här.
Conduit 2 tycks inte ta sig själv på hundraprocentigt allvar. Det är ett av spelets starkaste sidor. Humorn är nämligen ganska befriande. Däremot kunde spelet tagit sina AI-kontrollerade karaktärer på lite större allvar. Den artificiella intelligensen (AI:n) är nämligen inget att skryta med utan den är riktigt dålig.
Conduit 2 drar fördel av Wii MotionPlus förbättrade rörelsekänsliga kontroll. Trots det tycker jag inte att kontrollen fungerar hundraprocentigt tillfredsställande. Man styr sin karaktär med styrspaken på Nunchucken och siktet sköts med den rörelsekänsliga Wiimoten. Det funkar tillfredsställande, men som sagt inte hundraprocentigt perfekt. Jag vill nog sticka ut hakan och påstå att med Wii MotionPlus får Conduit 2 den bästa kontrollen som genren skapat åt Wii.
Hjälten i Conduit 2 är Mr Ford, den person som du spelar som. Storyn är ganska intressant om än lite fyrkantig. Eller ska jag säga att storyn egentligen är så pass dålig att den blir intressant? Det är nog närmare sanningen. Striderna är alltid väldigt tillfredsställande, vilket gäller inte minst bossfighterna. Men, som sagt, AI:n lämnar mycket att önska.
Det finns mängder av vapen att upptäcka i Conduit 2 och de kommer väl till pass i spelets multiplayerläge. Det finns bland annat ett split-screenläge som är mycket tillfredsställande. Här måste man samarbeta i co-op-läget för att klara horder av fiender samtidigt som det finns ”PvP”-spel såsom dödsmatcher, fånga flaggan med mera. Genom att vinna matcher får man möjlighet att förbättra karaktärerna i en viss rollspelsanda. Multiplayerläget är riktigt vasst för att vara ett Wiispel. Tyvärr var det en hel del laggande i onlineläget.
|
Vad tycker andra? |
 |
|
|
 |
Betyg |
 |
Kvot |
 |
|
| GameElite.se |
 |
7/10 |
 |
70% |
 |
|
| Gamereactor |
 |
6/10 |
 |
60% |
 |
|
|
|
| Genomsnitt: |
65% |
 |
(2 rec.) |
|
|
|
| |
|
| |
| Produktinfo |
 |
|
|
|
|
| |
| Omdöme |
 |
 |
Intressant story |
 |
Humorn |
 |
Labyrintliknande banor med många hemligheter |
 |
Tuffa bossfighter |
 |
AI:n |
 |
Grafiken |
 |
Kontrollen är inte hundraprocentig |
 |
Lagg i onlineläget |
 |
|
|
|
|