|
|
Guitar Hero: World Tour
Recension - Xbox 360
Starta ditt eget rockband. I World Tour har gitarren fått sällskap av såväl trummor som mikrofon. Då man även kan spela bas kan upp till fyra spelare spela tillsamman.
Att spela
Låtvalet i World Tour spretar åt alla håll, vilket måste bero på att man försökt blidka så många musiksmaker som möjligt på en gång. Det har dock resulterat i ett något svagare låturval än i Rock Band. Dessutom är det antalet nedladdningsbara låtar ännu inte speciellt omfattande.
Utvecklingen från det första Guitar Hero-spelet till detta fjärde spel är dock enormt. Då tänker jag inte på att det tillkommit fler instrument utan på hur spelandet och framför allt låturvalet utvecklats. Nu sitter jag och klagar på urvalet av låtar, men faktum är att det finns betydligt fler och betydligt bättre låtar än i ettan. Dessutom är numera alla låtar framförda av originalartister medan vi tidigare fått stå ut med mängder av covers. Det visar vilket enormt genomslag spelserien fått.
World Tour har ibland konstiga notplaceringar. Ibland tvingas man spela noter som inte finns i musiken. Det har även hänt att man fått sitta mer än 20 sekunder och bara stirrat på en tom skärm fastän man i själva verket kunnat spela. Bäst funkar fortfarande gitarr- och basspelandet medan sångaren kan få vara sysslolös under långa perioder av gitarrsolon.
Guitar Hero 4 döpts till World Tour är en sanning med viss modifikation. Man ger sig visserligen ut på en turné, men någon turnékänsla vill inte infinna sig. I Rock Band får man en underbar känsla av att man är ute på en världsturné där man för varje gigg tjänar såväl pengar som nya fans i förhållande till hur bra ens band spelat. I Guitar Hero: World Tour är karriärläget helt platt och man spelar mest för att låsa upp nya låtar och inte för att skapa lyriska fans runt om i världen.
Eftersom jag är ruggigt dålig på den här typen av spel uppskattade jag möjligheten för mina bandmedlemmar att rädda mig tillbaka till spelet trots att jag misslyckats. Det gjorde att mina tonåringar satt och uppmanade varandra "kom igen nu, vi måste få in pappa i spelet igen". Var finns den funktionen?
Komponera själv
Det finns en bra nyhet i spelet. Man kan nämligen skapa egna låtar i en ambitiös studio som Neversoft lyckats ganska bra med. Dessa låtar man kan sedan kan ladda upp på nätet så att de blir tillgängliga för andra att ladda hem.
Instrumenten
Gitarren, som fungerar som såväl gitarr som bas, har förbättrats sedan tidigare. Den är trådlös och något större än sin föregångare. Som tidigare finns fem färgade knappar längst upp på halsen. Nytt är en tryckkänslig zon med fem knappar längst ner på halsen. Genom att föra fingrarna över denna zon ska man efterlikna riktiga gitarrsolon. Nyttan? Ingen aning, solon kan nämligen utföras minst lika bra med de andra knapparna.
De trådlösa trummorna skiljer sig från de till Rock Band. Det finns tre pukor, två cymbaler samt en baskagge. Dämpningen är bättre än på trummorna till Rock Band vilket gör att de inte låter lika högt. Trummorna är känsliga för hårt man slår på dom, vilket innebär att det låter mer om du slår hårdare.
Cymbalerna är dock inte helt perfekta. Jag vet inte om det är vårt exemplar eller om det är generellt att de ha för dålig känslighet. Det är ju naturligt att det inte blir något utslag om man slår för löst på dom, men det går inte heller att slå för hårt och spannet däremellan är lite snålt tilltaget vilket resulterar i att inte alla slag registreras
Slutligen, mikrofonen som jag inte har mycket att säga om. Den är i motsatts till instrumenten inte trådlös.
Sammanfattning
Hur ska jag då sammanfatta min upplevelse av Guitar Hero: World Tour? Jo, trots att World Tour har riktigt bra instrument så vill jag hålla Rock Band för ett bättre spel. Men jag är övertygad om att oavsett vilket av de konkurrerande spelen du köper kommer du att bli nöjd. World Tour ger en skön rockupplevelse som är ett naturligt steg för Guitar Hero-serien att ta. Ett plus för möjligheten att skapa egna låtar.
Spelets låtar
"About a Girl" - Nirvana
"Aggro" - The Enemy
"American Woman" - The Guess Who
"Antisocial" - Trust
"Are You Gonna Go My Way" - Lenny Kravitz
"Assassin" - Muse
"B.Y.O.B." - System of a Down
"Band on the Run" - Wings
"Beat It" - Michael Jackson
"Beautiful Disaster" - 311
"Crazy Train" - Ozzy Osbourne
"Dammit" - Blink-182
"Demolition Man" (Live) - Sting
"Do It Again" - Steely Dan
"Escuela de Calor" - Radio Futura
"Everlong" - Foo Fighters
"Eye of the Tiger" - Survivor
"Feel the Pain" - Dinosaur Jr.
"Float On" - Modest Mouse
"Freak on a Leash" - Korn
"Go Your Own Way" - Fleetwood Mac
"Good God" - Anouk
"Hail to the Freaks" - Beatsteaks
"Heartbreaker" - Pat Benatar
"Hey Man, Nice Shot" - Filter
"Hollywood Nights" - Bob Seger & The Silver Bullet Band
"Hot for Teacher" - Van Halen
"Hotel California" - Eagles
"The Joker" - Steve Miller Band
"Kick Out the Jams" - MC5's Wayne Kramer
"The Kill" - 30 Seconds to Mars
"L'Via L'Viaquez" - The Mars Volta
"La Bamba" - Los Lobos
"Lazy Eye" - Silversun Pickups
"Livin' on a Prayer" - Bon Jovi
"Love Me Two Times" - The Doors
"Love Removal Machine" - The Cult
"Love Spreads" - The Stone Roses
"The Middle" - Jimmy Eat World
"Misery Business" - Paramore
"Monsoon" - Tokio Hotel
"Mountain Song" - Jane's Addiction
"Mr. Crowley" - Ozzy Osbourne
"Never Too Late" - The Answer
"No Sleep Till Brooklyn" - Beastie Boys
"Nuvole E Lenzuola" - Negramaro
"Obstacle 1" - Interpol
"On the Road Again" (Live) - Willie Nelson
"One Armed Scissor" - At the Drive-In
" The One I Love" - R.E.M.
"One Way or Another" - Blondie
"Our Truth" - Lacuna Coil
"Overkill" - Motörhead
"Parabola" - Tool
"Pretty Vacant" - Sex Pistols
"Prisoner of Society" - The Living End
"Pull Me Under" - Dream Theater
"Purple Haze" (Live) - The Jimi Hendrix Experience
"Ramblin' Man" - The Allman Brothers Band
"Re-Education (Through Labor)" - Rise Against
"Rebel Yell" - Billy Idol
"Rooftops (A Liberation Broadcast)" - Lostprophets
"Santeria" - Sublime
"Satch Boogie" - Joe Satriani
"Schism" - Tool
"Scream Aim Fire" - Bullet for My Valentine
"Shiver" - Coldplay
"Some Might Say" - Oasis
"Soul Doubt" - NOFX
"Spiderwebs" - No Doubt
"Stillborn" - Black Label Society
"Stranglehold" - Ted Nugent
"Sweet Home Alabama" (Live) - Lynyrd Skynyrd
"Ted Nugent Guitar Duel" - Ted Nugent
"Today" - Smashing Pumpkins
"Too Much, Too Young, Too Fast" - Airbourne
"Toy Boy" - Stuck in the Sound
"Trapped Under Ice" - Metallica
"Up Around the Bend" - Creedence Clearwater Revival
"Vicarious" - Tool
"VinterNoll2" - Kent
"Weapon of Choice" - Black Rebel Motorcycle Club
"What I've Done" - Linkin Park
"Wind Cries Mary" - Jimi Hendrix
"You're Gonna Say Yeah!" - HushPuppies
"Zakk Wylde Guitar Duel" - Zakk Wylde
|
|
| |
|
| |
| Produktinfo |
 |
|
|
|
|
| |
| Omdöme |
 |
 |
Bra instrument |
 |
Bra funktion för att skapa egna låtar |
 |
Enbart originalartister |
 |
Trummorna är känsliga för hur hårt du slår |
 |
Spretigt låtval |
 |
Ännu tunt med låtar online |
 |
Var är känslan av världsturné? |
 |
|
|
|
|