Dead Rising-serien är inne på fjärde spelet och precis som i tidigare spel är det horder av odöda som ska manglas ner med mängder av vapen.

Trots att det sedan länge finns botemedel mot zombier tycks man fortsätta experimentera med både zombier och människor. Det är i alla fall vad professorn och journalisten Frank har som teori när han återvänder, tillsammans med eleven Vick, till Willamette och dess ökända galleria. Han är inte speciellt förtjust i idén att återvända till denna zombieinfesterade stad i Colorado. Men, vad gör han inte för ett scoop? Vad som är Vicks syfte med att följa med Frank är emellertid inte lika uppenbart.
I Dead Rising 4 har antalet zombier definitivt inte minskat trots tidigare försök att eliminera dem alla. Dead Rising 4 är i mångt och mycket likt sina föregångare. Förändringarna är inte så stora som jag hoppats på. Fokus ligger helt och hållet på att döda zombier. De kommer sällan en och en utan snarare i enorma hoper. Det gör att Dead Rising 4 inte bara kan kategoriseras som ett survival horror-spel utan även som ett hack ’n’ slash-spel. Det kan vara otroligt tillfredsställande att mangla fiender i hack ’n’ slash-spel men i Dead Rising 4 blir det stundtals ett lite småtrist slaktande. Det blir nämligen ibland för mycket zombier för att det ska vara kul.

Men, som tur är så fortsätter Capcom att producera vapen och annan utrustning utan dess like. Det finns otroligt mycket kul att leka med. Du kan ta på dig en clowndräkt eller något annat kul och gå runt och se löjlig ut. Än bättre är vapnen. Du kan använda mycket av det du ser som vapen. Stekpannor, stolar och krukväxter är kanske de minst uppseendeväckande sakerna. Leksaker, vinylskivor och svärdsfiskar är andra saker som blir vapen. Roligare blir det när man sätter på sig paketen under julgranen och de blir boxningshandskar. Roligast blir det emellertid när man kan kombinera något löjligt med något som är betydligt dödligare och få ett fräckt vapen. Vad sägs om en tomte med syrabehållare? Eller en fiskskjutare där tidigare nämna svärdsfiskar utgör ammunition? Ett väldigt kul vapen är när man fäster konfettibehållare i zombiernas hud. Efter någon sekund sprutar det konfetti från zombien. Kanske inte det mest effektiva vapnet, men definitivt roligt.

Vapnen är som du förstår en av spelets stora utropstecken. Ett annat är fordonen. Att köra runt i en leksaksbil eller en rullstol är inte så upphetsande, men det finns betydligt roligare och tuffare fordon. Man kan även kombinera olika fordon. Ta en liten skruttig bil som nästan ser ut som en leksak. Plocka lite delar från ett pansarfordon och vips har du ett skitballt fordon som ämnat att slakta zombier med. För när du väl kommer ut på de öppna gatorna har horderna av zombier gått samman till flockar som får gnuflockarna på Serengetislätten att se små ut. Jag körde runt en del och när jag kommit upp i 750 dödade zombier i ett svep tröttnade jag. Det blev liksom för mycket för att det skulle vara roligt i längden. När jag väl tröttnat på att mangla zombier blev det betydligt roligare att försöka undvika dem istället. Fast då går man inte upp i XP lika fort.
Det vimlar som sagt av vapen och annat. Det vimlar även av samlargrejer och sidouppdrag. Men, jag kan inte annat än ställa frågan om det verkligen är ett tillfredsställande sätt att förlänga ett spel genom att lägga till 31 rum, som ser näst intill likadana ut, som man ska rensa på zombier? Detta på en bana. Själv tröttnade jag efter två rum på den banan. Likaså är många andra samlarföremål mindre roliga. Det ligger exempelvis grejer precis överallt. Att då, bland dessa, leta samlarföremål är inget roligt. Det förtar glädjen att leta samlarföremål.
Dead Rising 4 är främst ett enspelarspel även om det finns en multiplayerdel. Kampanjen drivs av en story som tyvärr inte är den bästa. Snarare är den ganska hackig och inte speciellt väl berättad.

Nu har jag gång på gång skrivit om olika saker som är enformigt med Dead Rising 4. Är då spelet dåligt? Nej, tack vare en fantastisk finessrikedom hos vapen och fordon så är Dead Rising 4 väl värt att spela. Sen tycker jag som sagt att spelet blir mycket roligare, och faktiskt ibland mer utmanande, om man går in för att undvika zombier istället för att mangla dem i horder. Hjärndöd action är nog en lämplig etikett på Dead Rising 4.
Det Bra
- Vapnen
- Fordonen
Det Dåliga
- För mycket zombier
- För mycket föremål
- Tråkigt att samla föremål
- Styltig story
