London 2012

By on on Recensioner, 2 More

London 2012

Sommar-OS i London närmar sig och Sega har fått äran att utveckla det officiella spelet vilket resulterat i ett varierat sportspel med många grenar av skiftande kvalitet.

Jag började mitt London-äventyr med att spela igenom själva OS-kampanjen. Eftersom den enbart består av tolv grenar var kampanjen snabbt avklarad och jag satt där som ett frågetecken. ”Är detta allt?” tänkte jag. Som tur var visade det sig att kampanjen enbart var en liten del av vad London 2012 har att erbjuda. Det finns betydligt fler grenar i spelet som inte finns med i den officiella kampanjen.

I spelläget ”Events play” har man tillgång till samtliga grenar och i detta spelläge sätter man upp sitt eget mini-OS med åtta grenar i. Eftersom man får välja fritt bland spelets alla grenar så blir kombinationsmöjligheterna mycket stora varvid man exempelvis kan sätta ihop ett friidrotts-OS, ett sim-OS, eller vad jag tycker är roligare, ett mer varierat OS. Totalt finns det 45 grenar i spelet och även om många grenar är väldigt lika varandra, såsom simning eller löpning, så är variationen stor.

Jag har testat Xbox 360-versionen av London 2012 och på denna konsol kan man spela med antingen en vanlig kontroll eller med Kinect-sensorn. Jag föredrar verkligen en vanlig kontroll eftersom precisionen är lite si och så om man använder Kinect. Om du har en Playstation 3:a så kan du använda Movekontrollen som alternativ styrning.

Kontrollen är hyfsat varierande i London 2012 vilket gör att många grenar känns unika. Ofta sker spelandet i flera olika steg. Exempelvis så dyker man i simningen med A-knappen. Sedan knappar man frenetiskt på denna knapp när man simmar under vatten. Därefter alternerar man med de båda analoga styrspakarna under själva simningen för att slutligen avsluta med en boost på A-knappen för att sätta målgången så bra som möjligt.

En av mina favoritgrenar är bågskytte. Här är kontrollen extremt enkel men det är inte speciellt lätt att sätta pilarna mitt i prick då man måste ta hänsyn till vindförhållanden och vara mycket lätt i sina rörelser med den högra styrspaken. Andra kul grenar är lerduveskytte, pistolskytte och diskus.

I löpgrenarna gäller det inte enbart att trycka så snabbt som möjligt på en knapp utan man måste hålla ett jämnt och lagom snabbt tempo i sitt knapptryckande för att få snabbast möjliga lopp. Tryck inte för snabbt för då blir atleten trött. I häck har man dessutom lagt till ytterligare ett moment där man med precision ska använda den vänstra styrspaken för att hoppa över hindren. Det gör att denna gren kräver en hel del träning. I simhopp och gymnastik har utvecklarna sneglat åt dans- och musikspelshållet där det gäller att trycka på rätt knappar allteftersom de dyker upp på skärmen.

Det finns tyvärr även en del grenar som jag tycker man lyckats sämre med. Det gäller exempelvis höjdhoppet där jag har svårt att få till rätt tajming. Likaså är längdhoppet inte speciellt lyckat. I denna gren har jag svårt att få till en bra plankträff. En annan gen som jag inte gillar är beachvolleybollen. Men, eftersom det finns ganska många grenar i London 2012 så är jag övertygad om att alla spelare kommer att hitta sina egna favoriter och då kan man ju stå ut med att vissa grenar är mindre bra.

Ett spel som London 2012 kan med fördel avnjutas tillsammans med kompisar. Ni kan vara upp till fyra som tävlar i ett partyläge och om du använder Kinect så kan du utmana en kompis. Dessutom kan upp till åtta personer tävla mot varandra över Xbox Live och som helhet tycker jag att flerspelarmöjligheterna är riktigt bra i London 2012.

Jag tycker att Sega kunde ha gjort ett bättre jobb rent grafiskt. Atleterna är stela och relativt uttryckslösa med ryckiga animationer vilket är spelet svagaste punkt. Däremot har utvecklarna verkligen lyckats skapa en skön atmosfär i spelet tack vare ett bra ljud. Kommentatorerna är riktigt, riktigt bra med en bred repertoar och stämningen på läktarna är det definitivt inget fel på.

Sammanfattningsvis så har Sega lyckats skapa ett mycket bra sportspel med London 2012. Tack vare bra möjligheter att skapa sitt eget mini-OS och omfattande flerspelarmöjligheter så kommer säkert många sportfantaster att lägga ner många, många timmar på att spela London 2012.

Det Bra

  • God variation
  • Kan skapa sitt eget mini-OS
  • Kommentatorerna
  • Flera grenar är mycket bra
  • Bra flerspelarmöjligheter

Det Dåliga

  • Stela atleter med ryckiga animationer
  • Vissa grenar är inte speciellt bra
8

Written by: Mats Ernofsson