Monster Hunter 3 Ultimate

By on on Recensioner, 3 More

Monster Hunter 3 Ultimate

Så var det återigen dags att plocka fram jaktutrustningen och bege sig ut i skogar, sjöar och grottor för att fälla gigantiska byten som inget hellre vill än att slita sönder dig i småbitar.

Monster Hunter 3 Ultimate är ett spännande spel som finns till såväl Wii U som Nintendo 3DS. Om du köper båda versionerna så kan du ta med dig spelet vart du går. Spela på Wii U när du är hemma och sätt dig sedan på bussen och fortsätt spela på din bärbara konsol. Tyvärr har jag inte kunnat testa hur väl det funkar då jag bara fått Wii U-versionen till test.

Du är en äventyrslysten jägare som bor med ett stort gäng monster inpå knutarna. Givetvis är du jaktlysten och desto större byte desto mer tillfredsställd blir du när du väl fällt det. Din utgångspunkt är en lite by vid namn Moga Village som tillsammans med ett par andra ställen fungerar som en utgångspunkt för dina äventyr. Runt omkring finns skogar, slätter, sjöar och grottor att utforska och jaga i. Tyvärr finns det ganska få områden att röra sig i vilket gör att man besöker dessa om och om igen under sina uppdrag. Å andra sidan, eftersom världen är liten så lär du dig snabbt var olika resurser finns och vart vissa typer av monster gärna håller till.

Jakten är givetvis spelets huvudkomponent och de flesta uppdrag går ut på att man ska jaga något byte. I vissa uppdrag är bytet något riktigt tufft och svårt, bossaktigt monster och det är just dessa uppdrag som ger bäst betalt i form av såväl pengar som erfarenhet. För att inte tala om hur tillfredsställd man blir av att fälla ett riktig utmanande monster. För visst finns det tuffa monster Monster Hunter 3 Ultimate som verkligen gör livet surt för dig som jägare.

Det finns ingen hälsomätare ovanför dina byten vilket gör det lite svårare att veta hur skadat ett monster är. Man får istället titta på hur monstret uppför sig. Ett skadat monster kan exempelvis hänga med vingen eller på andra sätt visa att det är skadat.

Det finns en del olika vapen som gör att man får jaga på lite olika sätt. Att ta med sig ett gigantiskt svärd eller en lika stor slägga ger givetvis inte samma typ av jakt som om man använder ett skjutvapen eller en pilbåge. Därför måste man använda olika taktiker beroende på vapen. Dessutom kan man även lägga ut lockbeten som på olika sätt lockar till sig monster vilket ger ytterligare en dimension åt jagandet. Det finns även bomber att köpa som kan vara riktigt effektiva.

Monster Hunter 3 Ultimate är definitivt inget spel där man bara går runt och viftar frenetiskt med sitt svärd för att fälla bytena. Har man exempelvis ett gigantiskt svärd så är det inte så lätt att svinga utan rörelsen tar tid. Det gör att man måste tänka sig för och svinga svärdet i rätt ögonblick. Att undvika monstrens olika attacker är givetvis minst lika viktigt. Att rulla undan en dödlig attack och sätta in en motattack kan vara oerhört tillfredsställande.

Förutom att jaga finns ytterligare en viktig del i spelandet – att samla olika resurser. Du kan exempelvis karva ut kött från många djur du fäller. Sedan kan du grilla det och äta det vilket förbättrar din uthållighet. Att grilla köttet är faktiskt ganska komiskt. Man slår upp en lägereld på platsen där man är och grillar köttet över elden. Fast, grilla inte för länge då bränns köttet och blir värdelöst. Efter någon timmes spelande blev dock grillandet riktigt monotont.

Från andra monster kan man få exempelvis horn eller annat användbart. Det finns även mycket annat att samla på och det man har i sin ficka kan man sälja eller använda själv. Örter kan exempelvis förbättra hälsan medan det behövs järnmalm för att smida vapen. Vissa resurser kan blandas på olika sätt vilket exempelvis kan ge ammunition eller läkemedel. Till en början var det inte så lätt att förstå vad som skulle användas till vad, men om man köpte några böcker kunde man lättare blanda till olika kombinationer av föremål. Jag är personligen inte den största fan av spel där man ska samla resurser och visst blev resurssamlandet lite jobbigt stundtals, men tack vare att mycket kan kombineras till nya föremål och annat så blev det trots allt uthärdligt.

Det finns en otrolig mängd uppdrag att utföra vilket ska ge en total speltid på över 100 timmar. Trots att jag ägnat mycket tid åt Monster Hunter 3 Ultimate så har jag tyvärr inte haft möjlighet att spela igenom alla uppdrag. Du kan fritt välja mellan ett antal uppdrag så om du finner att ett blir för svårt kan du vänta med det och ge dig an det senare när du köpt bättre vapen och själv blivit allmänt bättre. När du sedan ökar i rang låses nya uppdrag upp som givetvis stegvis blir allt tuffare och tuffare. En nackdel med uppdragen är att man inte kan spara när man väl startat. Vissa uppdrag kan nämligen ta ganska lång tid – upp mot 50 minuter eller så vilket gör att man måste ha tid på sig innan man kan sluta spela. Sen händer det att man inte lyckas med ett uppdrag inom den angivna tidsramen. Då är det bara att starta om.

Enspelarläget i Monster Hunter 3 Ultimate är riktigt bra, men jag tror att många av er kommer att gilla flerspelarmöjligheterna än mer. Upp till fyra spelare kan samarbeta och ge sig ut på gemensamma jakter. Det kan man göra antingen lokalt eller över internet. Även här finns mängder av uppdrag så det finns verkligen mycket att göra. Om du spelar på en Nintendo 3DS så kan du emellertid inte spela online utan den funktionen är specifik för Wii U. Med 3DS får du nöja dig med att spela själv eller lokalt tillsammans med kompisar.

Som spelare är du inte bunden till Wii U:s gamepad. Du kan nämligen även använda en konventionell handkontroll. Gamepaden har dock den fördelen att det visas en hel del saker på den lilla skärmen, exempelvis vilka föremål man bär på. Dessutom kan du själv anpassa vad som ska visas på skärmen på ett riktigt bra sätt. Om du gillar att spela med en konventionell handkontroll så kan du emellertid låta gamepaden ligga på bordet och använda dess skärm när du så önskar.

Monster Hunter 3 Ultimate är ett riktigt vanebildande spel där dina jaktinstinkter kommer väl till pass. Även om tempot i spelet är ganska lågt så kan striderna stundtals bli intensiva. Ett extra plus i kanten för att man kan spela samma spel på såväl 3DS som Wii U.

Det Bra

  • Otroligt tuffa monster
  • Bra samarbetsmöjligheter
  • Många av föremålen kan kombineras
  • Kan spelas på både Wii U och 3DS

Det Dåliga

  • För få områden
  • Kan inte spara mitt i ett uppdrag
  • Kanske lite väl mycket resurssamlande
8

Written by: Mats Ernofsson