Resident Evil 6

By on on Recensioner, 3 More

Resident Evil 6

Ett biovapen har förvandlat stora delar av befolkningen till zombieliknande varelser som inget hellre vill än utrota jordens befolkning. Är du rätt man för jobbet att slå tillbaka?

De senaste Resident Evil-spelen fick strålande recensioner. Det gör att Capcom har väldigt mycket att leva upp till när de äntligen släpper seriens sjätte spel. Med de senaste spelen menar jag version fyra och fem och inte de nummerlösa spelen såsom Operation Raccoon City (vilken för övrigt fick ett ganska dåligt betyg här på GameElite).

Resident Evil-spelen är synonymt med allt som kan gå snett här på jorden. Det är en serie spel inom genren survival horror, alltså skräckspel där nerverna satts utanpå kroppen och där man aldrig gick säkert utan ett hemskt köttmonster kunde när som helst dyka upp. Frågan var därför given före jag började testa Resident Evil 6: hur har Capcom lyckats förvalta sitt arv från tidigare spel?

På den frågan kan jag svara på olika sätt beroende på vilken del av spelet man spelar. Resident Evil 6 är nämligen uppdelad i fyra helt separata kampanjer som sinsemellan skiljer sig åt en hel del. Tre av kampanjerna finns tillgängliga från början och man kan spela dem i valfri ordning. Den fjärde kampanjen låses upp när man spelat igenom övriga kampanjer och den kommer jag överhuvud taget inte att ta upp i denna recension utan vad den handlar om får du själv upptäcka när du spelar. I de tre första kampanjerna får man följa Leon Kennedy, Chris Redfield och Jake Muller tillsammans med var sin partner. De har alla sin egen stil.

Av dessa kampanjer tycker jag bara det är den med Leon som passar in i genren survival horror. Det var också här som jag började spela. Till en början var jag besviken över spelandet. Jag blev inte speciellt skrämd utav de zombieliknande varelserna som kallas J’avo. Jag skulle gärna vilja se lite mer subtil skräck där spänningen byggs upp och där man aldrig vet vad som väntar runt hörnet. Det är emellertid inte så Resident Evil 6 är uppbyggt. Jag blev sällan överrumplad när jag spelade utan för det mesta attackerade J’avo ganska förutsägbart. Även om jag tycker att kampanjen med Leon kan kategoriseras som ett survival horror-spel så kändes det stundtals mer som ett renodlat actionspel än ett spel inom denna skräckgenre. När jag väl accepterat det faktum att jag mer skulle se Resident Evil 6 som ett skönt actionlir så växte spelet.

De två andra kampanjerna (av de som är upplåsta från början alltså) är än mer actionlir som definitivt inte passar in i genren survival horror. Kampanjen med Chris är ett rent shooterspel. Chris är en soldat inom BSAA och har därför en ganska tyng vapenarsenal. Dessutom är de J’avo man stöter på i denna kampanj betydligt tyngre beväpnade än när man spelar som Leon.

Slutligen har vi Jake. Trots att han har fått en injektion av det väldigt smittsamma virus som ligger bakom J’avo-utbrottet så har han inte blivit sjuk. Det gör honom guld värd eftersom man hoppas kunna utvinna antikroppar från hans blod. Jake är akrobatiskt lagd och han stöter bland annat på en hel del riktigt stora monster.

Även om de olika kampanjerna är helt separata och har olika spelstilar så har Capcom på ett skönt sätt bemödat sig med att göra så att kampanjerna korsar varandra. Man stöter exempelvis på Chris i Jakes kampanj och han känner igen Jakes partner, Sherry från zombieutbrottet i Raccoon city.

Kampanjerna i Resident Evil 6 kan antingen spelas som sololir eller tillsammans med en kompis. Spelar man solo kan man antingen välja att spela som huvudkaraktärerna eller som deras partners. Man kan spela tillsammans antingen på delad skärm eller över internet.

Jag tycker att det är ett bra initiativ att ha fyra separata kampanjer i Resident Evil 6. Det gör att man inte tröttnar på samma sätt som om det vore en kampanj. Dessutom är speltiden väl tilltagen. Varje kampanj tar mellan fem och sex timmar vilket ger 20-25 timmars total speltid. Det är ovanligt mycket för att vara ett actionspel. Det märks att Capcom finslipat det mesta i spelet. Allt är nämligen välgjort och man har inte lämnat något till slumpen. Det största minuset med Resident Evil 6 är dock att det är mer ett actionspel än ett survival horror-spel.

Det Bra

  • Spelet växer allt eftersom man spelar
  • Fyra separata kampanjer
  • Kampanjerna går in i varandra
  • Lång speltid
  • Mer actionspel än survival horror
  • Blev sällan överrumplad
8

Written by: Mats Ernofsson